Terezínská tryzna

V neděli 19. května 2013 se na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně uskuteční tradiční vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce – Terezínská tryzna. Akci organizuje Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu spolu s Památníkem Terezín a spolupořadateli: Ústeckým krajem, Městem Terezín, Federací Židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2013 převzala ministryně kultury ČR Alena Hanáková.

Po nástupu čestné stráže a hudby bude tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny přivítá zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Munk a smuteční akci zahájí předseda Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Hlavní projev přednese prezident České republiky Miloš Zeman, následovat budou křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny bude zakončen sborem Lacrimosa a Agnus Dei z Requiem G. Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

K účasti na akci jsou kromě bývalých vězňů každoročně zváni ústavní a vládní činitelé České republiky a členové zákonodárných institucí, reprezentanti zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, a zástupci tuzemských i zahraničních martyrologických institucí.

Až do skončení tryzny (od rána do cca 11 hod.) je pro veřejnost uzavřena Malá pevnost; otevírací doba v ostatních návštěvnických objektech Památníku Terezín zůstává nezměněna. Po celý tento den se v žádném objektu Památníku Terezín nevybírá vstupné.

V Terezíně 9. května 2013

Tomáš Rieger
pracovník vztahů k veřejnosti

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Terezínská tryzna

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.