Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 25. 1. 2019

Záštitu nad slavnostním shromážděním, které se uskuteční v pátek 25. 1. 2019 od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky, převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera.

27. leden, letos 74. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), je od r. 2004 v ČR schváleným významným dnem, v němž si připomínáme tragédie holocaustu. V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

Každoročně se slavnostního vzpomínkového setkání účastní desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

Součástí setkání budou projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a písemná zdravice, kterou hostům setkání zaslal premiér České republiky Andrej Babiš. Se svým projevem vystoupí bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Jiří Fišer a psycholožka, zástupkyně romské menšiny Monika Mihalíčková. Své projevy dále přednesou evropská komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová a  předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.  Koncertní skladby Gideona Kleina, Janota Roskina a Ericha Adlera zazní v podání Táni Wajs, Amaliye Abdurashidové a Daniely Grygarové.

Slavnostní vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Židovské obce v Praze.

 

 

 

 

 

Petr Papoušek                                                                    Marta Malá

předseda Federace židovských obcí v ČR                        ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu

 

V Praze 17. 1. 2019

Program slavnostního vzpomínkového setkání Senát 2019

Akreditace médií na adrese davidovae@senat.cz

Kontakty:

Senát Parlamentu ČR: Eva Davidová, tisková tajemnice, davidovae@senat.cz, +420 732 142 954

Federace židovských obcí v ČR: Tereza Kotláriková, projektová manažerka, tel.: +420 224 800 858,

+420 739 235 998, tereza.kotlarikova@fzo.cz

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 25. 1. 2019

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.