Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 27. 1. 2020

  1. ledna si připomeneme 75. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).

Od roku 2004 je 27. leden schváleným Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v České republice. Od roku 2005 je vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

Součástí setkání budou projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který přednese místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer a projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka.  Se svým projevem vystoupí bývalá vězenkyně nacistického tábora Auschwitz-Birkenau Eva Pokorná a ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová. Projev dále přednese předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Koncertní skladby Gideona Kleina, Camilla Saint-Saensa a Jiřího Hoška zazní v podání Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška.

Součástí letošního pamětního setkání bude výstava s názvem „Motýla jsem tu neviděl: kresby dětí z terezínského ghetta“, kterou nám zapůjčilo Židovské muzeum v Praze. V rámci neformálního setkání bude představena nová kniha Pavla Barocha Mengeleho dvojče A-782, příběh Jiřího Fišera, který jako osmiletý přežil Osvětim.

Každoročně se slavnostního vzpomínkového setkání účastní desítky přeživších nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězenkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti), senátoři a senátorky, velvyslanci a velvyslankyně, vrchní zemský rabín, arcibiskup pražský a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.

Slavnostní vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Židovské obce v Praze.

Petr Papoušek                                                                       Marta Malá

předseda Federace židovských obcí v ČR                        ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu

V Praze 23. 1. 2020

Akreditace médií na adrese nguyens@senat.cz

Kontakty:

Senát Parlamentu ČR: Sue Nguyen, tisková tajemnice, nguyens@senat.cz, tel.: +420 723 681 975

Federace židovských obcí v ČR: Tereza Kotláriková, projektová manažerka, tel.: +420 224 800 858,

+420 739 235 998, tereza.kotlarikova@fzo.cz

Den památky obětí holocaustu program Senát 2020

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 27. 1. 2020

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.