Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 27. 1. 2021

Od 10 hodin Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila slavnostní vzpomínkové setkání, které se uskuteční v Hlavním sále Senátu. Přímý přenos bude přenášet zpravodajský kanál ČT24. Součástí vzpomínkového setkání budou projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalé vězenkyně terezínského ghetta Michaely Vidlákové, předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňka Růžičky a předsedy Federace židovských obcí v ČR Petra Papouška. Projevy doplní koncertní skladby Gideona Kleina v podání Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka.

Od 16 hodin se uskuteční česko-izraelské online setkání s názvem International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice, přenášené z Terezína a Jeruzaléma. Cílem setkání, které organizují izraelské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro sociální rovnost a české Ministerstvo zahraničních věcí, je veřejná podpora přeživším holocaustu v době celosvětové pandemie. Účast přislíbil izraelský prezident Reuven Rivlin, ministr zahraničních věcí Gabi Ashkenazi a ministr pro sociální rovnost Itzik Shmuli. Za Českou republiku promluví prezident Miloš Zeman,  ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, zvláštní zmocněnec pro holocaust Robert Řehák.  S projevem vystoupí také přeživší holocaust Dita Krausová, jejíž příběh se stal námětem knihy Osvětimská knihovnice. Dále lídr většiny amerického Senátu Charles Schumer a místopředsedkyně Evropského parlamentu Nicola Beerová. Během setkání budou vyhlášeny přípravy konference k Terezínské deklaraci, která se uskuteční v roce 2022. Setkání bude vysíláno na facebookovém profilu Ministerstva zahraničních věcí ČR, v anglickém jazyce.

Od 18 hodin Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze pořádají slavnostní koncert ve Španělské synagoze. Účastníky přivítá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a projev pronese předseda Židovské obce v Praze František  Bányai. Zazní skladby Hanse Krásy, Josefa Myslivečka a Maurice Ravela v provedení Doležalova kvarteta. Součástí koncertu bude krátká virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice. Koncert bude přenášen přes YouTube kanál Židovského muzea v Praze. Odkaz také bude k dispozici na webových stránkách Židovského muzea a v Praze a Židovské obce v Praze.

Organizátoři všech tří vzpomínkových událostí se spojili a prezentují je společně s cílem zvýraznit důležitost připomínání památky obětí holocaustu.

#WeRemember #NeverAgain

Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR

Marta Malá, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu

Robert Řehák, zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Ministerstva zahraničních věcí ČR

Jan Roubínek, ředitel Památníku Terezín

Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

František Bányai, předseda Židovské obce v Praze

 

Společná pozvánka Den památky obětí holocaustu 27. 1. 2021

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 27. 1. 2021

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.