Festival izraelského filmu KOLNOA 2022

KOLNOA opět nabídne nečekané pohledy na události, osobnosti i pocity. Co se stalo nultého června před šedesáti lety? Film Nultý červen mapuje neznámou část procesu s Adolfem Eichmannem a dění předcházející jeho popravě. Nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a to očima malého kluka, který se nečekaně zapojí do historických událostí. Obrázek vítězství známého režiséra Aviho Nešera líčí „vítězný“ ústup egyptské armády během války za nezávislost Státu Izrael v roce 1948. Egypťané potřebují deklarovat alespoň nějaký vojenský úspěch a nedaleko se nachází kibuc Nicanim. Z pohledu egyptského válečného novináře se odehrává příběh, který se zapsal do izraelské historie.

Láska to nebyla … nebo byla? Mladá Židovka Helena Citronová je převezena do Osvětimi, kde naváže rozporuplný milostný vztah s vysokým důstojníkem SS. O třicet let později stojí před těžkým rozhodnutím. Pomůže muži, který brutálně zničil tolik životů, ale zachránil ten její?

Příběh lidství, nenávisti a odvahy. Poslední z velkých partyzánů, kterým se povedlo vypátrat Hitlerovu „zázračnou zbraň“, vzpomíná na válku, která ho připravila o city a identitu, ale nedokázala ho připravit o lidskost. Natočeno podle skutečného příběhu Leonida Berenštejna. Režisér původem z Gruzie, žijící v Izraeli, natočil v ruském jazyce film o ukrajinském židovském partyzánovi bojujícím po boku Rudé armády. To je neobvyklý film Berenštejn.

Kibuc – pro idealistickou generaci 60. let naprosté zjevení, pro Izrael zázrak, pro cestovní kanceláře výnosný byznys. Postupem času však kibuc musí čelit dosud neznámým jevům – drogám, alkoholu a sňatkům s nežidovskými dobrovolníky. A válka v Libanonu a izraelsko‑palestinský konflikt zase staví dobrovolníky před otázku, zda podpora kibucu znamená i podporu státu Izrael. To vše popisuje dokument Jablka a pomeranče. Jiný pohled na život v Izraeli přináší populární izraelská černá komedie Nulová motivace, která nabízí pronikavý, místy temný, ale velice břitký a vtipný pohled na každodenní život jednotky mladých vojaček na zapadlé základně kdesi v poušti. Vykresluje obrázek plný denního snění, genderové politiky, vysokých podpatků a reality, kterou prochází většina mladých žen v Izraeli.

Do současnosti se přeneseme pomalým a romantickým filmem Amerika, který vznikl jako jeden z mála projektů česko-izraelsko-německé koprodukce. Po úspěchu filmu Cukrář se režisér Ofir Raul Graizer vrací na MFF Karlovy Vary a na festival KOLNOA tímto poutavým snímkem vyzdvihujícím hodnotu přátelství, lásky a morální zodpovědnosti. Ofir svůj film osobně na festivalu uvede.

Film A bylo jitro, nás přenese na do méně romantické reality. Sami žije v Jeruzalémě se svou ženou a dítětem. Pozvání na bratrovu svatbu ho přiměje vrátit se do arabské vesnice, kde vyrůstal. Po svatbě je vesnice bez vysvětlení uzavřena izraelskými vojáky. Sami, odříznutý od okolního světa a uvězněný v nečekané situaci, sleduje, jak se vše hroutí. Film je natočen na motivy stejnojmenné knihy Sajjída Kašuy, která vyšla také v češtině.

Letošní sekce Zaměřeno na osobnosti přináší série dokumentárních filmů, které nechají české diváky nahlédnout do soukromí slavných spisovatelů Amose Oze, A. B. Jehošuy a Davida Grossmana, které český čtenář důvěrně zná již mnoho let.

Budoucnost je zastoupena projekcí krátkých studentských filmů jeruzalémské filmové školy Maale. O překlad titulků studentských filmů se postarali studenti pražských Lauderových škol. Na organizaci festivalu se již tradičně podílejí také studenti z projektů Gesher, Cemach a jazykové školy Ulpan.

Kromě filmových projekcí se návštěvníci festivalu budou moci do ponořit ochutnávky tajů a krás hebrejštiny, jazyka, který se po téměř dvou tisících let dočkal znovuoživení a nyní pulzuje plným životem. Nebo se mohou vydat s Davidem Peresem na oblíbenou turistickou trasu, která protíná Izrael v délce 1000 kilometrů. Shlédnou stezku ze záběrů z dronu a zjistí, co je pro plánování a samotné zdolání této cesty důležité.

Letošní ročník bude výjimečným, protože se konečně podařilo festival dostat za brány Prahy. Ve spolupráci s brněnským spolkem ŠTETL se část projekce festivalu představí v kině Art v Brně ve dnech 29. a 30. října.

Program festivalu je možno již nyní vidět na www.kolnoa.cz. Festival probíhá tradičně v Kině Pilotů a letos také část projekce v Edison Filmhub. Prodej vstupenek bude na www.kinopilotu.cz

Festival probíhá pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael. Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury České republiky a dalších partnerů.

 

 

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Festival izraelského filmu KOLNOA 2022

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.