Židovská ročenka 5784

Na sklonku března vyšla Židovská ročenka 5784 (2023/24), která přináší jedenáct textů židovských autorů či pojednání na židovská témata české i cizojazyčné provenience. Jsou v ní zastoupeni izraelský rabín Jaron ben David svými aktuálními a originálními komentáři k Tóře; profesor židovské etiky Abraham Jehošua Heschel obsáhlou ukázkou z knihy Maimonides (v překladu E. K. Sidona) a historickou studií Proměny židovských pohřebních zvyklostí v Praze na konci 18. století na sociální a intelektuální dějiny českých Židů mezi lety 1750–1850 specializovaná Iveta Cermanová.
Dále v letošní ročence najdete texty autora základních knih o holokaustu Prima Leviho, úryvek z pamětí francouzského režiséra Clauda Lanzmanna, autora dokumentárního filmu Šoa, příběh jedné z prvních spravedlivých Jiřiny Sobotkové, jejž napsal Martin Hemelík, ukázku z objevné monografie Egon Erwin Kisch Christiana Buckarda nebo autobiografické pojednání operního režiséra Barrieho Koského na wagnerovské téma Hans Sachs.
Na dětství a mládí vzpomíná „osvětimská knihovnice“ Dita Krausová v článku nazvaném Babička Kathy. Poezie je v ročence zastoupená polsko-izraelskou básnířkou, spisovatelkou a překladatelkou Irit Amiel.
Závěrečná stať Kafka a umění připomíná nejen letošních sto let od smrti velkého pražského spisovatele, ale i loňské úmrtí jejího autora, filosofa Ivana Dubského, který odešel krátce před svými devadesátými sedmými narozeninami.
 
Ročenku můžete zakoupit v redakci Roš Chodeš na e-mailu roschodes@sefer.cz nebo ve vybraných knihkupectví (Kosmas, Oliva).
 
Vydala FŽO v ČR v roce 2024, editoři Alice Marxová, Jiří Daníček, rozsah 232 stran, měkká vazba, barevná obálka.
Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Židovská ročenka 5784

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.