Prohlášení

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
k rukám Jiřího Bartošky
prezidenta

Vážení,

jak jsme se dozvěděli, hostem letošního MMF KV bude i americký herec a režisér Mel Gibson, který převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům. Jsme toho svědky v poslední době, kdy je relativizována historie a zpochybňovány hodnoty, na kterých byla vybudována naše současná demokracie.
Mluvíme konkrétně o filmu Umučení Krista z roku 2004, zobrazujícím posledních dvanáct hodin Ježíšova života. Dle názoru nezaujatých komentátorů se jedná o jeden z nejútočnějších filmů, který byl kdy natočen. Snímek představuje Židy v souladu s klasickým stereotypem jako zlé a krvelačné bytosti, výlučně odpovědné za Ježíšovu smrt. Již krátce po uvedení filmu bylo konstatováno, že v době vzrůstajícího antisemitismem lze Gibsonovo dílo snadno zneužít k legitimizaci protižidovské nenávisti.
Kritické hlasy na pozvání Mela Gibsona do České republiky zaznívají také ze zahraničí, kde s ním mají nejednu kontroverzní zkušenost.

Dovolte nám proto vyjádřit naše znepokojení a politování nad rozhodnutím letošního ročníku MFF KV.

S úctou

Petr Papoušek
předseda FŽO v ČR

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prohlášení

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.