Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s kanceláří Senátu Parlamentu ČR pořádaly 27.1.2014 již podeváté vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR.
Záštitu nad slavnostním setkáním převzal předseda Senátu Parlamentu ČR pan Milan Štěch, který pronesl k hostům úvodní projev. Dále vystoupili: Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Luděk Eliáš, bývalý vězeň nacistického tábora Auschwitz-Birkenau, Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně a Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v České republice.
27. leden, den, kdy byl v r. 1945 osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim, je mezinárodním společenstvím připomínán jako „Den holocaustu“, od r. 2004 je v ČR státem uznaným významným dnem, o rok později jej vyhlásila Organizace spojených národů jako Mezinárodní den uctění památky obětí holocaustu.
Jako každoročně se slavnostního setkání účastnili přeživší nacistických koncentračních táborů, zástupci organizací, které sdružují bývalé vězně a vězeňkyně (jako je např. Terezínská iniciativa, Historická skupina Osvětim, Ukrývané děti a další), vrchní zemský rabín, velvyslankyně a velvyslanci a další významné osobnosti kulturního, politického a náboženského života.
Za laskavé finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Židovské obce Praha.
- Projev Milana Štěcha, předsedy Senátu Parlamentu ČR 27.1.2014
- Projev Jaroslavy Jermanové, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 27.1.2014
- Projev Luďka Eliáše, bývalého vězně nacistického tábora Auschwitz-Birkenau 27.1.2014
- Projev Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury v Brně 27.1.2014
- Projev Petra Papouška, předsedy Federace židovských obcí v ČR 27.1.2014
Foto Karel Cudlín