Prohlášení k památnému dni obětí romského holocaustu

romska vlajka

Před 75 lety, počátkem srpna roku 1942, byly rozhodnutím protektorátních úřadů změněny dosavadní kárné a sběrné tábory na takzvané tábory „cikánské“. Takto vznikly dnes nechvalně známé koncentrační tábory v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.  Přímo v Letech pak zemřelo 326 Romů, dalších 540 bylo deportováno do Osvětimi a posléze tam zavražděno. Druhého srpna 1944 byl tzv. „cikánský tábor“ v Osvětimi zlikvidován a během jediné noci tak zahynuly téměř tři tisíce Romů z celé Evropy. Nelze než připomenout, že tento tábor sousedil s tzv. terezínským rodinným táborem, kde byli vězněni Židé z Čech a Moravy. K obdobné tragédii zde došlo již dříve téhož roku: v noci z 8. na 9. března v plynových komorách zahynulo 3792 našich souvěrců a během nocí na 11. a 12. červenec při likvidaci tábora dalších 6000 Židů, z nemalé části opět z Čech a Moravy.

Nejen proto se při připomínce obětí holocaustu spojujeme vždy s romskou komunitou. Tak i letos se Federace židovských obcí v České republice připojuje k mnoha evropským zemím, kde se genocida romského etnika za druhé světové války připomíná právě 2. srpna.

V této souvislosti Federace židovských obcí apeluje na současnou vládu, aby se zasadila o nápravu situace a o změnu nedůstojné podoby pietního místa bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.

Petr Papoušek
předseda

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Prohlášení k památnému dni obětí romského holocaustu

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.