Zářijové vydání měsíčníku Roš chodeš uvozuje text francouzské historičky Françoise Thomové s názvem Nový světový řád, v němž analyzuje svět, jaký by si představoval ruský vládce Vladimir Putin a jeho spojenci. ●● Rozhovor poskytl tlumočník a fotograf Michael Borek, který v něm mj. hovoří o své práci v Bílém domě a o fotografických cyklech, v nichž se soustřeďuje na pozapomenuté či opuštěné věci a zanedbaná zákoutí, v Čechách či v Americe. ●● I zářijové číslo se věnuje tématům, spjatým s životem a dílem Franze Kafky, jehož sté výročí úmrtí si letos připomínáme: naleznete v něm informaci o publikaci Očima Franze Kafky, vydanou ke stejnojmenné výstavě v Západočeské galerii v Plzni, recenzi na dvě kafkovské opery, které se v květnu a v červnu hrály v Praze, a zprávu o výstavě Jak vznikla ikona v oxfordské Bodleianově knihovně. ●● Na podzimní výlet vás zve text o třech zámcích a jednom hřbitově v kraji na jih od Plzně. Zavede vás například do Dolních Lukavic či do Mirošova. ●● V zářijovém čísle se dočtete také o dvou zajímavých výstavách v rakouské metropoli: o expozici obrazů nepříliš známé malířky Broncie Koller-Pinell (jejíž rodinné kořeny sahaly do rakouské Haliče) v Dolním Belvederu a o výstavě umělců Nové věcnosti v Leopoldově Muzeu. ●● O knize vzpomínek Elieho Wiesela Prolomit mlčení píše Peter Salner. Recenzujeme též překlad knihy izraelského novináře Ben-Drora Jeminiho Mašinérie lží, v níž se autor zabývá protiizraelskou „abecedou lží“ neboli nejčastějšími polopravdami či výmysly, které o Státu Izrael a jeho historii šíří západní média a akademici. ●● Připomínáme sté výročí narození Rudolfa Vrby, jemuž se v dubnu 1944 podařilo spolu s Alfredem Wetzlerem uprchnout z vyhlazovacího tábora v Osvětimi a podat o tamním průmyslovém vraždění Židů zprávu Spojencům, první detailní popis svého druhu. ●● Začíst se můžete do části vzpomínek Josepha Wachsberga, ostravského rodáka, který žil od roku 1938 v USA a vydal tam v angličtině přes dvacet publikací a cestopisnými reportážemi přispíval do prestižního listu The New Yorker. ●● Připomínáme též devadesáté narozeniny oblíbeného lahůdkářství Zabar´s na Broadwayi, které založili emigranti z Ukrajiny, manželé Zabarovi. ●● Komentář Zbyňka Petráčka k aktuálnímu dění v Izraeli se věnuje posledním událostem války proti teroristům, které tato země čelí na jihu v Gaze proti Hamásu a na severu proti Hizballáhu z Libanonu. ●● V zářijovém čísle nechybějí pravidelné rubriky, mj. kulturní pořady a v nich upozornění na osmý ročník festivalu izraelských filmů Kolnoa, který se koná v Praze ve dnech 27.–29. září.
Měsíčník Roš chodeš můžete zakoupit v pražských knihkupectvích (Academia na Václavském náměstí a na Národní třídě, Kalich v Jungmannově ulici, Oliva v Husově ulici, Primus ve Vězeňské ulici a v Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici) a ve vrátnici Nového židovského hřbitova.
Předplatit si ho můžete jednoduše na adrese www.send.cz, v elektronické podobě v redakci měsíčníku (roschodes@sefer.cz).