Roš chodeš červenec 2024

Červencové vydání měsíčníku Roš chodeš je věnováno z velké části 100. výročí úmrtí Franze Kafky (zemřel 3. 6. 1924). ■■ Vnímáním Kafkových textů v jeho rodné zemi v letech nesvobody (1948–1989) se zabývá germanistka Veronika Tuckerová. V rozhovoru, který Rch poskytla, mj. říká: „V českém prostředí čtenáři často identifikovali své zkušenosti z každodenního života se scénami Kafkova světa fikčního.“ ■■ V čísle přetiskujeme báseň od čínského disidenta Liou Siao-po, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 2010, který zemřel roku 2017 ve vězení. Báseň se jmenuje „Kafko, chci ti říct“. ■■ Dále píšeme o několik výstavách a událostech s centeniem spojených, mj. o výstavě Očima Franze Kafky v Západočeské galerii v Plzni. ■■ Letošní Cenu Toma Stopparda získal hudebník Vladimír Merta za svůj esej s názvem „Mrazivá mystika války“; o ceně a o 20. výročí Knihovny Václava Havla (která ocenění od roku 2021 uděluje) informujeme. ■■ Složitou situaci ve Francii před parlamentními volbami přibližuje Robert Zaretsky. ■■ Filosof Filip Karfík vzpomíná na překladatelku Alenu Bláhovou, s níž se přátelil, a současně i na dobu na počátku 80. let minulého století, kdy „jsme se cizím řečem neučili, abychom mohli cestovat po cizích zemích, ale proto, abychom mohli číst cizojazyčné knihy“. ■■ Lingvista Jindřich Toman zachycuje své rozhovory se studenty, kteří na univerzitě v Ann Arbor obývali stanové městečko v solidaritě s propalestinskými protesty. Jejich jazyk (z něhož „vymizela řada pojmů, mj. 7. říjen, rakety, tunely, rukojmí, násilí…“) přirovnává k jazyku románu 1984 George Orwella. ■■ Jiří Zavadil popisuje mistrovská díla italské renesance, vystavené v newyorském Metropolitním muzeu. Jedná se o dva bohatě ilustrované rukopisy z 15. století: Rothschildův machzor a Maimonidův spis Mišne Tora. ■■ Ve svém pravidelném komentáři k dění v Izraeli se Zbyněk Petráček věnuje opět válce Izraele proti Hamásu, konkrétně mediální absenci srovnání současných bojů s válkou proti džihádistům v syrském Mosulu v letech 2016–2017, volání po příměří a osvobození čtyř izraelských rukojmí. ■■ V červencovém čísle nechybějí pravidelné rubriky a pozvání na několik festivalů židovské kultury.

Měsíčník Roš chodeš lze zakoupit za 50 Kč v několika pražských knihkupectvích (Academia na Václavském náměstí a na Národní třídě; Kalich v Jungmannově ulici; Oliva v Husově ulici; Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici; Primus ve Vězeňské ulici; v obchodě Jewish e-shop v Belgické ulici a ve vrátnici Nového židovského hřbitova u stanice metra Želivského.

Časopis si můžete snadno a výhodně předplatit u distributora Send na adrese www.send.cz, e-mail: send@send.cz, telefon 777 333 370. Roční předplatné stojí 600 Kč, půlroční 300 Kč. V elektronické podobě rozesílá měsíčník (za 500 Kč ročně) redakce – objednávejte na adrese roschodes@sefer.cz.

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Roš chodeš červenec 2024

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.